En stackars flane och hans farmors känsla för sommartid
Krister Svahn är informatör och pressansvarig på Göteborgs universitets naturvetenskapliga fakultet.
En stackars flane och hans farmor som sket i sommartiden
Den förlorade fiskarsonen Krister Svahn om tiden, den som vi har och inte har, och om vad hans farmor egentligen hade tyckt om att dagens generation mäter varje steg med stegräknare.
Hör Krister Svahns program här:
Att vara coach, tjatmaskin och klä sig bissnissigt
Johanna Rebillon är kommunikationschef på teknikföretaget Alstom i Norrköping.
Att vara coach, tjatmaskin och klä sig bissnissigt
Kommunikationschefen Johanna Rebillon berättar om vägen till drömjobbet och balansen mellan yrkes- och mammarollerna.
Hör Johanna Rebillons program här:
Att leka med historien och övervinna teknikrädslan
Marcel Rådström är utställningspedagog på Forum för levande historia i Stockholm.
Att leka med historien och övervinna teknikrädslan
När Marcel Rådström var 13 år reste han tillbaka i tiden, till ett kök i Jämtland 1895. Där mötte han en äldre herre som visade sig vara hans son.
Hör Marcel Rådströms program här:
Det tragiska i herr Hencks situation
Maria Norberg är bibliotekarie på Forumbiblioteket i Nacka, grannkommun till Stockholm.
Det tragiska i herr Hencks situation
Folkbibliotekarien Maria Norberg berättar om hur en flicka, uppväxt bland sportfånar i bruksorten Långshyttan, blev en bokmal i storstan.
Hör Maria Norbergs program här:
Guldmynt och andhämtning på Östersjöns botten
Lars Einarsson är marinarkeolog och projektledare för Kronan på Kalmar läns museum.
Guldmynt och andhämtning på Östersjöns botten
Marinarkeologen Lars Einarsson tar oss med på en djupdykande resa 332 år tillbaka i historien och 26 meter ner i havet.
Hör Lars Einarssons program här:
I Saudiarabien var jag Morsan från helvetet
Eva-Kristina Salameh är logoped och chef för Språkens hus i Malmö.
I Saudiarabien var jag Morsan från helvetet
Eva-Kristina Salameh är logoped i Malmö där enspråkiga barn är i minoritet. Hon förundras av att ordförrådet i tv-program för vuxna är mindre avancerat än i läroböckerna för årskurs tre.
Hör Eva-Kristina Salamehs program här:
Jag borstar tänderna för att mamma sagt det
Anders Söderbäck är bibliotekarie på Kungliga biblioteket, avdelningen för nationell samverkan
Jag borstar tänderna för att mamma sagt det
I Anders Söderbäcks program förekommer en hel del censur. Dessutom reder han ut varför han aldrig lärt sig se skillnad på sant och falskt.
Hör Anders Söderbäcks program här:
Författardrömmar och pensionspoäng
Eva-Karin Schönbeck är arkivarie, antikvetare och frilansande föreläsare.
Författardrömmar och pensionspoäng
Ärkehumanisten Eva-Karin Schönbeck drar sig inte för att ta sig an mastodontprojekt eller sätta besserwissrar på plats, men skrattar hejdlöst åt bajs från stenåldern.
Du som jobbar i privat sektor DIN PENSION Du vet väl om att avgifterna för ditt ITPK-sparande sänktes 1 juli ifjol? Men för att du ska få ta del av avgiftssänkningen måste du gå in på Collectums hemsida och välja hur dina pensionspengar ska förvaltas.
"Men jag har ju redan gjort mitt ITPK-val" Det räcker inte. Ifall du gjorde ditt senaste ITPK-val före 1 juli 2007 får du inte ta del av de sänkta avgifterna. Du måste göra ett nytt val.
Stort intresse för arkivutmärkelse ÅRETS ARKIV Juryn fick in hela 46 förslag på arkiv som förtjänar den nyinrättade utmärkelsen Årets Arkiv. Utifrån förslagen har tre arkiv blivit nominerade – i Eskilstuna, Gävle och Skövde.
Hem till Härnösand DIK FORUM Kyrktjuvens gömma hittades på Teneriffa. Nu bär det hem till Härnösand igen för de stulna kulturskatterna.
» Att vi fått tillbaka hälften av föremålen som vi trodde var förlorade känns helt fantastiskt «
Hundrade samtalet till populär karriärservice PRESSMEDDELANDE DIKs nya medlemstjänst – Karriärservice – har på kort tid blivit en succé! Idag har DIKs karriärteam svarat på samtal nummer 100.
Låt inte uppsatsen ligga i byrålådan STIPENDIUM Har du skrivit kandidat- eller magisteruppsats i medie- och kommunikationsvetenskap? Ta chansen att vinna 5 000 kronor, skicka in din uppsats senast 1 mars.
Verktygslådan är tillbaka SEMINARIER I vår hälsar vi dig som är medlem välkommen till tre nya seminarier på temat Kommunikatörens verktygslåda:
Vem ska få den rostiga gubben i år? ÅRETS BIBLIOTEK Fram till 25 februari kan du anmäla ett eller flera bibliotek som du tycker förtjänar Bibliotekssveriges främsta hedersutmärkelse.
Har du skrivit uppsats i arkivvetenskap? UPPSATSSTIPENDIUM Du som skrivit en arkivvetenskaplig uppsats under de senaste fyra åren kan fram till 1 februari söka DIK Arkivariefackets uppsatsstipendium.