Start /  OM DIK /  Kontakta DIK /  DIK:s kansli /  Hitta rätt ombudsman

Du är alltid välkommen att kontakta DIK:s medlemsjour med frågor som gäller din lön, dina anställningsvillkor och din arbetssituation.

Medlemsjouren når du på telefon 08-480 040 00 eller medlemsjouren@dik.se

Om du vill komma i kontakt med din ombudsman direkt, så hittar du rätt person här:

Stockholm (AB)
Privat: Johanna Hektor, johanna.hektor@dik.se (om kollektivavtal finns), Elisabet Sjöberg Lilja, elisabet.sjoberg.lilja@dik.se (om kollektivavtal saknas)
Kommun/Stad: Camilla Grön, camilla.gron@dik.se 
Stockholms kranskommuner norrort, Linnéa Skagerberg, linnea.skagerberg@dik.se 
Stockholms kranskommuner söderort, Camilla Grön, camilla.gron@dik.se
Landsting: Linnéa Skagerberg, linnea.skagerberg@dik.se 
Kyrka: Hans Kyrö, hans.kyro@dik.se
Länsmuseum: Mira Lavikko, mira.lavikko@dik.se
Stat: Camilla Grön, camilla.gron@dik.se / Linnéa Skagerberg, linnea.skagerberg@dik.se / Mira Lavikko, mira.lavikko@dik.se 

Uppsala (C)
Samtliga sektorer: Kjell Silver, kjell.silver@dik.se

Södermanland (D)
Samtliga sektorer: Hans Kyrö, hans.kyro@dik.se

Östergötland (E)
Samtliga sektorer: Hans Kyrö, hans.kyro@dik.se

Jönköping (F)
Samtliga sektorer: Linnéa Skagerberg, linnea.skagerberg@dik.se

Kalmar (G)
Samtliga sektorer: Camilla Grön, camilla.gron@dik.se

Blekinge (H)
Samtliga sektorer: Lionel Rieloff, lionel.rieloff@dik.se

Gotland (I)
Samtliga sektorer: Camilla Grön, camilla.gron@dik.se

Kronoberg (K)
Samtliga sektorer: Lionel Rieloff, lionel.rieloff@dik.se

Skåne (M)
Samtliga sektorer: Lionel Rieloff, lionel.rieloff@dik.se

Halland (N)
Samtliga sektorer: Kjell Silver, kjell.silver@dik.se

Västra Götaland (O)
Privat: Lars-Erik Svelander, lars-erik.svelander@dik.se
Kommun: Lars-Erik Svelander
Landsting: Johanna Hektor, johanna.hektor@dik.se
Kyrka: Lars-Erik Svelander
Länsmuseum: Johanna Hektor
Stat: Lars-Erik Svelander

Värmland (S)
Samtliga sektorer: Lars-Erik Svelander, lars-erik.svelander@dik.se

Örebro (T)
Samtliga sektorer: Hans Kyrö, hans.kyro@dik.se

Västmanland (U)
Samtliga sektorer: Mira Lavikko, mira.lavikko@dik.se

Dalarna (W)
Samtliga sektorer: Lars-Erik Svelander, lars-erik.svelander@dik.se

Gävleborg (X)
Samtliga sektorer: Kjell Silver, kjell.silver@dik.se

Västernorrland (Y)
Samtliga sektorer: Elisabet Sjöberg Lilja, elisabet.sjoberg.lilja@dik.se

Jämtland (Z)
Samtliga sektorer: Elisabet Sjöberg Lilja, elisabet.sjoberg.lilja@dik.se

Västerbotten (AC)
Samtliga sektorer: Elisabet Sjöberg Lilja, elisabet.sjoberg.lilja@dik.se 

Norrbotten (BD)
Samtliga sektorer: Elisabet Sjöberg Lilja, elisabet.sjoberg.lilja@dik.se

Ansvarig ombudsman för kontaktmyndigheterna:
Camilla Grön, camilla.gron@dik.se

Frågor om juridik:
Sara Luthander, sara.luthander@dik.seLinnéa Skagerberg, linnea.skagerberg@dik.se

Frågor om pension och sjukförsäkring:
Sara Luthander, sara.luthander@dik.se

Högre chefsfrågor:
Johanna Hektor, johanna.hektor@dik.se