Varför just strateg?
Jag har precis varit på ett seminarium som samarrangerades av DIK, mis och Sveriges Kommunikatörer.
Jesper Falkheimer och Mats Heide presenterade sin bok Strategisk kommunikation – forskning och praktik. Utan att ha läst boken vågar jag rekommendera alla att köpa den. Föredraget var inspirerande och akademiska tonen i seminariet var välgörande.
Författarna placerade kommunikation i ett historiskt och internationellt perspektiv. Fenomenet kommunikation som vetenskap och praktik har en mycket kort historia och strategisk kommunikation ännu kortare vilket märks i avsaknad av litteratur på området.
All kommunikation kräver också eftertanke och kritisk analys. Det kan ibland vara alltför lätt att hamna i ett allmänt flöde av buzzwords, social medier, ständig rörelse med mera.
Mina tankar efter seminariet är att alla kan inte vara strateger, det måste också finnas smarta och kunniga producenter. Kommunikatörer som kan skriva, jobba med bild etcetera. Varför är just titeln strateg så eftertraktansvärd?
Published: maj 15, 2012
Updated: 01:24 maj 15, 2012






Kommentarer