Varför bli studentmedlem i DIK?

Vilken nytta har jag av att bli medlem i DIK redan under studietiden?

DIK är fackförbundet och intresseorganisationen för dig som studerar inom något av områdena dokumentation, information, kultur och kommunikation. Våra stora yrkesgrupper är bibliotekarier, museitjänstemän av olika slag, kulturförmedlare och informatörer. Det finns även arkivarier, tolkar, översättare och hemslöjdskonsulenter med flera bland våra medlemmar. 

Som student kan du gå med i facket redan under din studietid för bara 100kr för hela studietiden. I det ingår en gratis olycksfallsförsäkring under hela din studietid. Genom ditt medlemskap så får du en naturlig och kontinuerlig kontakt med din framtida profession och arbetsmarknad. Många gånger vet man inte riktigt var man kommer att landa med sina studier och då kan kontakten med yrkesverksamma vara en ovärderlig inspirationskälla. 

I vår förbundstidning DIK forum som kommer tio gånger per år så hittar du aktuella artiklar om våra olika yrkesområden, om utbildning och även naturligtvis fackliga frågor. Du hittar även intressanta platsannonser i DIK forum.

Kommentera

  • Rader och stycken bryts automatiskt.
  • Webbadresser och e-postadresser görs automatiskt till länkar.
  • Tillåtna HTML-taggar: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>

Mer information om formateringsmöjligheter

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.

Relaterade artiklar